Zegarek
Serwis Zegarki

Czym jest zapięcie motylkowe do zegarka?

Znają je niemal wszyscy użytkownicy zegarków wyposażonych w bransoletę. Zdecydowanie rzadziej zapięcie motylkowe do zegarka spotkamy w czasomierzy wyposażonym w skórzany pasek.

Zapięcia motylkowe do zegarka prawie idealne

Wyrywa włosy na dłoni i jest zimna – zarzucają bransolecie od zegarka zwolennicy skórzanych pasków. Ręka się w nich poci i są mniej higieniczne – odpierają atak zwolennicy bransolet. Te na ogół wyposażone w zapięcie motylkowe do zegarka zdaniem wielu są wygodniejsze. Tego typu paski i zapięcia spotykamy częściej w bardziej sportowych zegarkach. Zapięcie motylkowe zegarka to przede wszystkim trwałość. Z racji, że wykonane są one na ogół z metalu, trudno o uszkodzenie. I tu faktycznie zapięcie motylkowe zegarka wygrywa ze zwykłym paskiem, w którym dziurki na skutek użytkowania, najpierw powiększają się a finalnie powstają w nich rozerwania.

Zegarek zawsze bezpieczny

Zapięcia motylkowe do zegarka mają jeszcze tę zaletę, że podczas niespodziewanego rozpięcia zegarek nie wyląduje na ziemi. Zapięcie powoduje, że cała bransoleta staje się luźniejsza, ale nigdy się nie rozpina całkowicie. Natomiast niekontrolowane rozpięcie paska nie może skończyć się inaczej jak upadkiem, oby nie na twardym podłożu.

Niestety zegarki wyposażone w zapięcie motylkowe są droższe. Koszt wyprodukowania jest zdecydowanie wyższy aniżeli w przypadku niewielkiej klamry do paska. Zdarza się tak, że tańsze marki w ogóle nie stosują zapięć motylkowych do zegarka. Droższe marki natomiast stosują niekiedy zapięcia motylkowe także w przypadku pasków skórzanych tworząc ciekawy mariaż szlachetnej stali z naturalną i ciepłą skórą. Takie paski są zdecydowanie dużo bardziej wytrzymałe i nie poddają się tak łatwo upływowi czasu.

W regulacji pomoże zegarmistrz

Nie ma jednak rzeczy doskonałych. By bransoleta wyposażona w zapięcie motylkowe do zegarka nie była ani zbyt ciasna, ani zbyt luźna należy ją wyregulować. To może nastręczać pewnych trudności i najlepiej o pomoc poprosić zegarmistrza, który przy pomocy odpowiednich narzędzi poradzi sobie szybko z problemem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *